Filmowy Kraków

Start / Filmowy Kraków

Filmowy Kraków

Kraków to żywy filmowy mit. Urodził się tu Jerzy Hoffman, wychowywał Roman Polański, a Krzysztof Zanussi zaczynał karierę w amatorskim ruchu filmowym. Andrzej Wajda zaludnił go narodowymi widmami, które ścigają mieszkańców aż na wesele w podmiejskich Bronowicach.

W twórczości Jerzego Hasa miasto zmienia się w galicyjską graciarnię – labirynt ze snu. Wyobraźnia Stevena Spielberga czyni z krakowskiego Zabłocia czarno-biały koszmar, gdzie błąka się dziewczynka w czerwonym płaszczyku. Stolica Małopolski jest idealnym miejscem do realizacji filmów. Decyduje o tym jej niepowtarzalna atmosfera, wynikająca z wpływów różnorodnych kultur i artystycznych prądów: włoskiego renesansu, cesarskich Austro - Węgier i niepokornej Młodej Polski. Również poza miastem można znaleźć piękne plenery – malownicze jeziora i nieodległe góry. W Krakowie odbywa się wiele znanych festiwali: Etiuda i Anima, Krakowski Festiwal Filmowy, Netia Off Camera oraz Festiwal Muzyki Filmowej. Wielu uważa, że „najlepsze są małe kina, z krzesłami wyściełanymi pluszem czerwonym jak serce” – w Krakowie widzowie mają do dyspozycji przytulne, często zabytkowe sale projekcyjne, m. in. Kino pod Baranami i Centrum Kinowe Ars. Z tej tradycji czerpie AMA FILM ACADEMY, skupiając wokół siebie nowe środowisko filmowe.

Kraków,
a w zasadzie cała
Małopolska,
to
miejsce przyjazne
kulturze.

Kraków jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę Polski. To tutaj niepokorni artyści uprawiali satyrę na deskach Zielonego Balonika, a Piotr Skrzynecki po nocy spędzonej w Piwnicy pod Baranami wyskakiwał do Wierzynka na pół jajka na miękko. Niedaleko, przy uliczce do złudzenia przypominającej Rawennę, narodziła się rewolucyjna twórczość Tadeusza Kantora. Z Krakowem nierozerwalnie kojarzy się polska piosenka poetycka: pełna dramatyzmu melancholia Ewy Demarczyk, oryginalny styl Marka Grechuty; niepowtarzalne, jazzujące brzmienia Grzegorza Turnaua. Krzysztof Jasiński reżyserował tu pierwsze wielkie widowiska plenerowe nad Wisłą, a wielu słynnych aktorów filmowych opuściło mury krakowskiej PWST i zdobyło pierwsze laury grając na deskach Teatru Starego. W Krakowie powstawała znana na całym świecie współczesna muzyka poważna autorstwa Krzysztofa Pendereckiego oraz kompozycje wybitnych twórców muzyki filmowej: Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Abla Korzeniowskiego.

W Krakowie
kształtuje się rynek
filmowy umacniając

produkcję i szkolnictwo
filmowe na południu
Polski.
Największa baza
hotelowa i hostelowa
w polsce!

Zobacz
16
kin
w krk
Piękne
plenery
filmowe
Kraków
Żyje
kulturą

Kluby Krakowa

Studencki Chill Out

Kalendarz imprez

Produkcja filmowa w Krakowie

Festiwale filmowe w Krakowie

zacznij z ama

Nakręć się na film Ucz się od najlepszych