Wykładowca

Artur Żurawski

Profil wykładowcy

Polski operator filmowy młodszego pokolenia, zdobył doświadczenie w egzotycznych kulturowo fabularnych produkcjach filmowych w Indiach, Mongolii. Urodzony w Szczecinie, absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
W swoim dorobku ma produkcje fabularne, dokumentalne, seriale oraz inne projekty telewizyjne i reklamowe.
Do zawodu operatora filmowego zaprowadziła go fotografia. Zaczął się nią zajmować w ostatnich latach szkoły podstawowej.
Pierwszym osiągnięciem był wynalazek techniczny – opatentowane “Urządzenie do naświetlania napisów na papierze fotograficznym” (Warszawa 1987). Czarno białe fotografie zostały opublikowane po raz pierwszy w miesięczniku „Foto“ 1986. Koloru zaczął używać realizując diaporamy – wieloekranowe pokazy slajdów z towarzyszącą muzyką.  

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności mało jeszcze znany duński reżyser o imieniu Lars znalazł sobie w Chojnie (koło Szczecina) – rodzinnej miejscowości Żurawskiego,  lokalizację  do realizacji  kilku scen do filmu „Europa“ (1991) i tam w ruinach wielkiego gotyckiego kościoła przyszły operator wykonał swoje pierwsze fotosy z planu. Pierwszą  zawodową  produkcją  w  której  uczestniczył  był  film animowany  Piet Mondrian (1995), gdzie objął funkcje  animatora,  asystenta reżysera i współautora zdjęć trickowych. Jednocześnie kształcił się plastycznie w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, która ukończył realizując dyplom z fotografii portretowej (1996). Równolegle zajmuje się fotografią. Między innymi od 2001 realizuje ProjektZ: każdego dnia wykonuje fotografię według ścisle określonego przepisu.

Prowadził warsztaty operatorskie:
2019 Altan Khalis International Film Festival-warsztaty operatorskie,Ułan Bator, Mongolia
2018 Busan – dla młodych filmowców w ramach Asian Film Academy podczas Busan International Film Festival w Korei Płd.
2018 Warszawa – warsztaty dla uczestników 48 Hour Film Project Warsaw

Filmografia

Film Polski Strona www

Kierunki wykładowcy

Operatorski

Kierunek Operatorski w AMA KRAKÓW to intensywny dwuletni kurs na poziomie podstawowym, średnim i zaawansowanym,...

Operatorski

Kierunek Operatorski w AMA WARSZAWA to intensywny dwuletni kurs na poziomie podstawowym, średnim i zaawansowanym...

Krok 4/4

Dziękujemy za zapis

Wkrótce sekretariat szkoły skontaktuje się z Tobą w celu dokończenia procesu zapisowego.

Ucz się od najlepszych!

AMA FILM ACADEMY