Artur Żurawski

Start / wykładowcy / Artur Żurawski

Artur Żurawski

Polski operator filmowy młodszego pokolenia, zdobył doświadczenie w egzotycznych kulturowo w fabularnych produkcjach filmowych w Indiach, Mongolii. Urodzony w Szczecinie, absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2000). Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
W swoim dorobku ma produkcje fabularne, dokumentalne, seriale oraz inne projekty telewizyjne i reklamowe.
Do zawodu operatora filmowego zaprowadziła go fotografia. Zaczął się nią zajmować w ostatnich latach szkoły podstawowej.
Pierwszym osiągnięciem był wynalazek techniczny – opatentowane “Urządzenie do naświetlania napisów na papierze fotograficznym” (Warszawa 1987). Czarno białe fotografie zostały opublikowane po raz pierwszy w miesięczniku „Foto“ 1986. Koloru zaczął używać realizując diaporamy – wieloekranowe pokazy slajdów z towarzyszącą muzyką.
 

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności mało jeszcze znany duński reżyser o imieniu Lars znalazł sobie w Chojnie (koło Szczecina) – rodzinnej miejscowości Żurawskiego,  lokalizację  do  realizacji  kilku scen do filmu „Europa“ (1991) i tam w ruinach wielkiego gotyckiego kościoła przyszły operator wykonał swoje pierwsze fotosy z planu.

Pierwszą  zawodową  produkcją  w  której  uczestniczył  był  film animowany  Piet Mondrian (1995), gdzie objął funkcje  animatora,  asystenta reżysera i współautora zdjęć trickowych.

Jednocześnie kształcił się plastycznie w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, która ukończył realizując dyplom z fotografii portretowej (1996).

Równolegle zajmuje się fotografią. Między innymi od 2001 realizuje ProjektZ: każdego dnia wykonuje fotografię według ścisle określonego przepisu.

Prowadził warsztaty operatorskie:
2019 Altan Khalis International Film Festival-warsztaty operatorskie,Ułan Bator, Mongolia
2018 Busan – dla młodych filmowców w ramach Asian Film Academy podczas Busan International Film Festival w Korei Płd.
2018 Warszawa – warsztaty dla uczestników 48 Hour Film Project Warsaw

Mieszka w Warszawie na Saskiej Kępie.

Filmografia

Poznaj filmografię wykładowcy na:

zajęcia

Artur Żurawski prowadzi zajęcia na kierunkach:

Ucz się w AMA!

Zobacz obecne
ZAPISY NA
KIERUNKI

Zacznij z AMA
zacznij z ama

Nakręć się na film Ucz się od najlepszych