Jan Kidawa-Błoński

Start / wykładowcy / Jan Kidawa-Błoński

Jan Kidawa-Błoński

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Twórczość  Jana Kidawy-Błońskiego charakteryzują wyraźne wpływy ironicznego, zdystansowanego kina czeskiego lat 60. Silnie związany z rodzinnym Śląskiem, co znajduje wyraz w jego filmach.

W swym debiucie fabularnym „Trzy stopy nad ziemią” (1984) rozlicza się przez pryzmat tematyki śląskiej  z propagandą sukcesu lat 70., w „Pamiętniku znalezionym w garbie” (1992) z tej samej perspektywy wyśmiewa peerelowski konformizm. W „Skazanym na bluesa” (2005), kultowej już biografii Ryszarda Riedla, ukazuje Górny Śląsk jako ponurą krainę, z której ucieczką może być tylko muzyka. Motyw osaczenia przez wrogą rzeczywistość komunistycznego państwa powraca w najważniejszym filmie artysty, „Różyczce” (2010).
Absolwent reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W latach 1982-91 członek Zespołu Filmowego „Silesia”, później związany z ZF „Oko” i ZF „Zodiak”. Od 1991 prezes i współwłaściciel studia produkcyjnego Gambit Production sp. z o.o. W latach 1990-94 prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 1997-2001 członek Zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Laureat wielu nagród, m. in. Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni i statuetki św. Jerzego na MFF w Moskwie za „Różyczkę”.

Filmografia

Poznaj filmografię wykładowcy na:

zajęcia

Jan Kidawa-Błoński prowadzi zajęcia na kierunkach:

Ucz się w AMA!

Zobacz obecne
ZAPISY NA
KIERUNKI

Zacznij z AMA
zacznij z ama

Nakręć się na film Ucz się od najlepszych