Wykładowca

Ryszard Janikowski

Profil wykładowcy

Kaskader i koordynator kaskaderski, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przewodniczący Koła Kaskaderów SFP, właściciel firmy IST, pomysłodawca utworzenia Polskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych.

Posiada ponad 30-letnie doświadczenie kaskaderskie i filmowe, zrealizował sceny kaskaderskie w ponad 250 filmach fabularnych i telewizyjnych w kraju i zagranicą. Współpracował między innymi z Romanem Polańskim (Piraci), Franco Zefirellim (Otello), Rennym Harlinem (Wyspa piratów), Andrzejem Wajdą (Biesy, Korczak, Zemsta, Katyń), Jean-Louisem Danielem (Gun Blast Vodka) oraz z większością najlepszych polskich aktorów, a także z gwiazdami takimi jak: Plácido Domingo, Geena Davis, Matthew Modine, Steven Seagal, Rutger Hauer, Walter Matthau, Damian Thomas, Charlotte Lewis. W 2005 roku był koordynatorem scen kaskaderskich podczas realizacji sekwencji polskiej zdjęć do filmu Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafazlokalizowanych w polskich górach.

W 1990 roku zdobył Grand Prix „Złoty Anioł” na Międzynarodowym Festiwalu Kaskaderów w Tuluzie (Francja) wraz z utworzoną przez siebie grupą o nazwie „Pirate Gang”. Przewodniczącym Jury był znany amerykański reżyser Irvin Kershner (Imperium kontratakuje, Robocop 2). Ponadto współpracował z koordynatorami kaskaderskimi takimi jak: Vic Armstrong, Richard Graydon, William Hobbs, Tom Delmar. W ostatnim czasie koordynował sceny kaskaderskie do filmu KatyńAndrzeja Wajdy oraz seriali telewizyjnych takich jak: Odwróceni, Kryminalni, Twarzą w twarz i Pitbull.

W 1990 roku zdobył Grand Prix „Złoty Anioł” na Międzynarodowym Festiwalu Kaskaderów w Tuluzie (Francja) wraz z utworzoną przez siebie grupą o nazwie „Pirate Gang”. Przewodniczącym Jury był znany amerykański reżyser Irvin Kershner („Imperium kontratakuje”, „Robocop 2”).Do chwili obecnej pracował w ponad 250 -ciu filmach fabularnych i serialach TV, między innymi w hollywoodzkich produkcjach.Posiada certyfikat koordynatora kaskaderskiego nr1., wydany przez Komitet Kinematografii.Nagrodzony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za Osiągnięcia Artystyczne w 1991r.Założyciel związku zawodowego kaskaderów filmowych o nazwie Korporacja Polskich Kaskaderów Filmowych (1990 r.).

Właściciel firmy kaskaderskiej IST.

Filmografia

Film Polski IMDB

Kierunki wykładowcy

Aktorstwo Filmowe

Kierunek Aktorstwo Filmowe (Camera Acting) w AMA WARSZAWA to jedyny kierunek o takim profilu w Polsce. Jest prze...

Krok 4/4

Dziękujemy za zapis

Wkrótce sekretariat szkoły skontaktuje się z Tobą w celu dokończenia procesu zapisowego.

Ucz się od najlepszych!

AMA FILM ACADEMY