Adam Sikora

Start / wykładowcy / Adam Sikora

Adam Sikora

Wielokrotnie nagradzany operator filmów fabularnych i dokumentalnych, reżyser. Doktor sztuki filmowej. Wykładowca na WRiTV UŚ w Katowicach, szef Katedry Sztuki Operatorskiej. Operator o wyjątkowej sile wizualnego wyrazu biorący udział w produkcjach filmów opartych na plastycznym obrazowaniu.

Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Tuż po ukończeniu Łódzkiej Szkoły Filmowej związał się z telewizją i pozostał jej wierny do chwili obecnej; jest autorem zdjęć do około trzydziestu spektakli Teatru Telewizji. Najważniejszą częścią jego dorobku są filmy realizowane wspólnie z Lechem Majewskim – „Pokój saren” (1997), „Wojaczek” (1999), „Angelus” (2001), „Młyn o krzyż” (2010); Jerzym Skolimowskim – „Cztery noce z Anną (2008) i „Essential Killing” (2010) oraz z Piotrem Dumałą – „Las” (2009), które przyniosły mu wiele prestiżowych nagród i uznanie krytyki. Autor filmów dokumentalnych ukazujących z różnych perspektyw Górny Śląsk, zarówno kreacyjnych – jak „Bluesmeni. Ballada o Janku »Kyksie« Skrzeku” (1999), jak i mających charakter dokumentalnej notacji – do tej grupy należy „Boże Ciało” (2005).
Laureat m. in. Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za zdjęcia do filmu „Cztery noce z Anną”, nagrody za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „Essential Killing” oraz Czeskiego Lwa (Nagrody Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej) za zdjęcia do „Ve stinu” Davida Ondříčka (2012).

Filmografia

Poznaj filmografię wykładowcy na:

zajęcia

Adam Sikora prowadzi zajęcia na kierunkach:

Ucz się w AMA!

Zobacz obecne
ZAPISY NA
KIERUNKI

Zacznij z AMA
zacznij z ama

Nakręć się na film Ucz się od najlepszych