Wykładowca

Dariusz Jabłoński

Profil wykładowcy

Jeden z bardziej uznanych polskich producentów filmowych, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, dyrektor Polskiej Nagrody Filmowej Orły, członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Ekspert w dziedzinie polityki audiowizualnej. Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Właściciel i szef studia Apple Film Production założonego w 1990. Od 1994 wiceprezes, a od 1999 prezes Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. W listopadzie 2000 został prezesem nowo powołanej Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA), pełnił tę funkcję do roku 2004. Od roku 2010 przewodniczący Stowarzyszenia Filmowi Reżyserzy i Producenci Polscy, od roku 2015 wiceprezes Europejskiego Klubu Producentów. 

Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, asystent Krzysztofa Kieślowskiego. Wyprodukował kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i teatrów telewizji. Filmy powstały we współpracy z polskimi stacjami telewizyjnymi: TVP, Canal+ Polska, HBO, ale także z udziałem zagranicznych stacji telewizyjnych: ARTE, CANAL+, WDR, MDR, SVT, CTV, oraz w koprodukcji z niezależnymi producentami z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Francji, Szwecji, Izraela, Wielkiej Brytanii. Zdobyły one w sumie ponad sto nagród na festiwalach zagranicznych i krajowych. Obraz „Zabić Sekala” (1998) w reżyserii Vladimíra Michálka otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł w kategorii Najlepszy producent. Film dokumentalny „Fotoamator” przyniósł Dariuszowi Jabłońskiemu – reżyserowi, producentowi i współautorowi scenariusza – m. in. Prix Europa w kategorii filmu dokumentalnego non-fiction oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Jego obraz „Gry Wojenne” (2008), wyprodukowany przez Apple Film Production, jako pierwszy w historii polski film dokumentalny otworzył ten najważniejszy i największy na świecie międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych.
Współautor trzech tzw. społecznych projektów ustawy o kinematografii, które były rozpatrywane przez Sejm RP. Obowiązująca „Ustawa o Kinematografii” powstała w oparciu o te projekty. Założyciel Niezależnej Fundacji Filmowej, powołanej dla promocji filmu polskiego i jego twórców w kraju i za granicą. Pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny SCRIPTEAST’u – programu dla scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej.

Filmografia

Film Polski IMDB

Kierunki wykładowcy

Produkcja Filmowa

Kierunek Produkcja Filmowa w AMA FILM ACADEMY to intensywny roczny kurs online przygotowujący do zawodu kierowni...

Krok 4/4

Dziękujemy za zapis

Wkrótce sekretariat szkoły skontaktuje się z Tobą w celu dokończenia procesu zapisowego.

Ucz się od najlepszych!

AMA FILM ACADEMY