DOP Masterclass
DOSKONALENIE WARSZTATU OPERATORSKIEGO

Start / Kierunki filmowe / DOP Masterclass

Dlaczego DOP Masterclass?

DOP Masterclass

Praktyczny kurs sztuki operatorskiej na poziomie zaawansowanym. Przygotowuje do samodzielnej, profesjonalnej pracy operatora filmowego. Kurs może być prowadzony częściowo  w języku angielskim.Kierunek ma dwie edycje w roku. Kierunek realizowany jest w AMA Warszawa.

Czas trwania

6 Zjazdów co 2 tygodnie, każdy po 3 dni. Zajęcia prowadzone są w piątki od godziny 16:00 do 20:00 oraz w soboty i niedziele od godziny 10:00 do 18:00

 

Liczba godzin

20 godzin w trakcie zjazdu

120 w całym kursie

Dodatkowo

Praktyki w produkcjach filmowych

Praktyki i staże w rentalach i firmach filmowych

Udział w grupach zdjęciowych produkcji AMA
60 godzin pracy własnej

opis kierunku

Podyplomowy Kierunek Operatorski 

DOP  Masterclass  w AMA WARSZAWA to trwający jeden semestr praktyczny kurs sztuki operatorskiej na poziomie zaawansowanym, prowadzony w formie warsztatowej. Przygotowuje do samodzielnej pracy profesjonalnego operatora filmowego. 

Kierunek jest prowadzony w siedzibie AMA w Warszawie, przy pełnym wsparciu sprzętu profesjonalnego od naszych głównych, oficjalnych partnerów: NON STOP FILM SERVICE – powered by Ludwig Kamera, WFDiF, PANAVISION Polska, KIVI Rental w zakresie sprzętu zdjęciowego, PIRAMIDA FILM w zakresie sprzętu oświetleniowego, GRIP 7 w zakresie sprzętu grip, NEW WAVE FILM w zakresie postprodukcji obrazu.

Siedziba AMA Warszawa jest na terenie wytwórni filmowej WFDiF przy ul. Chełmskiej w Warszawie, zajęcia odbywają się w studio AMA, studio Kosmos – Piramida Film i studio Non Stop Film Service.

 

Kierunek przeznaczony jest dla absolwentów szkół filmowych, artystycznych, plastycznych i fotograficznych z Polski i zagranicy. O przyjęcie mogą ubiegać się kandydaci na co najmniej średnim poziomie zaawansowania w sztuce operatorskiej, z podstawową umiejętnością języka angielskiego. Celem kursu jest doskonalenie umiejętności z zakresu koncepcji operatorskiej, budowy i wykorzystania nowoczesnego oświetlenia, kreacyjnego użycia współczesnego sprzętu i techniki oraz operowania kamerą. Każdy zjazd jest poświęcony jednemu z ważnych zagadnień sztuki operatorskiej, m. in.  konstrukcji i charakterowi światła w różnych rodzajach scen filmowych i obiektów zdjęciowych, we wnętrzach naturalnych, w plenerze, studiu, dekoracji, ruchowi kamery i profesjonalnemu szwankowaniu,  pełnemu opanowaniu technologii operatorskiej, efektom specjalnym VFX, koncepcji barwnej filmu i postprodukcji obrazu.

Wykładowcami są znani operatorzy i szwenkierzy, oświetlacze, specjaliści w dziedzinie VFX, grip, techniki kamerowej i postprodukcji oraz uznani wykładowcy innych uczelni – między innymi PWSFTviT w Łodzi i WRiT UŚ w Katowicach, a także z rynku międzynarodowego. W programie nauczania znajdują się przede wszystkim zajęcia praktyczne, prowadzone w systemie mistrz – uczeń. Uczestnicy kursu pracują z autorami zdjęć, których twórczość charakteryzuje się odrębnym, indywidualnym stylem. W piątki na każdym zjeździe omawiana jest w skondensowanej, profesjonalnej formie teoria sztuki operatorskiej. Zajęcia teoretyczne mogą się odbywać online.

Dyplom na Kierunku DOP Masterclass

Podstawą ukończenia kursu i uzyskania dyplomu jest indywidualna realizacja ćwiczenia operatorskiego, ukazującego stopień zaawansowania umiejętności operatorskich, zaprezentowanego na egzaminie dyplomowym w wyznaczonym terminie.

Słuchacze AMA mają do dyspozycji bogato wyposażoną wypożyczalnię sprzętu zdjęciowego, oświetleniowego, dźwiękowego i grip, zaawansowane stanowiska montażowe oraz studia filmowe w Krakowie i w pełni profesjonalne oparcie sprzętowe w Non Stop Film Service / Ludwig Kamera, oraz Piramida Film w Warszawie. Kierunek realizowany jest w AMA WARSZAWA.


ZOBACZ NASZ LIVE o KIERUNKU OPERATORSKIM w AMA!

 www.amalive.pl

 

 

TERMIN

Początek kursu: 11/03/2022 AMA WARSZAWA
AMA FILM ACADEMY to prywatna szkoła filmowa wpisana do rejestru szkół artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


DEADLINES

The beginning of the course: 11/03/2022

AMA FILM ACADEMY is a private film school entered into the register of artistic schools of the Ministry of Culture and National Heritage.


TERMINE

Der Beginn des Kurses: 11/03/2022

AMA FILM ACADEMY ist eine private Filmschule, die in das Verzeichnis der Kunstschulen des Ministeriums für Kultur und Nationales Kulturerbe eingetragen ist.

 


Zajęcia prowadzą między innymi czołowi polscy operatorzy:

Piotr Lenar BVK, PSC: Operator obrazu, członek BVK niemieckiego stowarzyszenia operatorów, Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA, założyciel  szkoły filmowej AMA Film Academy. ( 2010 )Piotr Sobociński PSC: Operator obrazu. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA)

Jarosław Żamojda PSC: Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), jeden z najbardziej doświadczonych operatorów filmowych, reżyser filmu „Młode Wilki” (1995), autor zdjęć m.in. do seriali „Magda M” (2005 – 2007) i „Ojciec Mateusz” (2008-),
Jako scenarzysta i reżyser Jarosław Żamojda zapisał się w kinematografii polskiej głównie jednym z jej największych przebojów kasowych z lat 90. XX w. – sensacyjnym filmem Młode wilki (1995). Wyreżyserował ponadto filmy: Młode wilki 1/2, 6 dni strusia (2000), Rh+ (Polska/USA, 2004), Skorumpowanych (2008) oraz kilka seriali TV.

Artur Żurawski PSC: Operator obrazu. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Obecnie Członek Zarządu PSC. Polski operator filmowy młodszego pokolenia, zdobył doświadczenie w egzotycznych kulturowo w fabularnych produkcjach filmowych w Indiach, Mongolii. Urodzony w Szczecinie, absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2000). Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pierwszą  zawodową  produkcją  w  której  uczestniczył  był  film animowany  Piet Mondrian (1995), gdzie objął funkcje  animatora,  asystenta reżysera i współautora zdjęć trickowych.Jednocześnie kształcił się plastycznie w Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, która ukończył realizując dyplom z fotografii portretowej (1996).Równolegle zajmuje się fotografią. Między innymi od 2001 realizuje ProjektZ: każdego dnia wykonuje fotografię według ściśle określonego przepisu.

Bugumił Godfrejów PSC: Operator obrazu, Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), Członek Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej (EFA)

program kierunku
Teoria
 • eksponomentria
 • oświetlenie
 • definicja obrazu
 • optyka, kompozycja
 • technika kamerowa
 • analizy starannie wybranych scen filmowych, będących przykładami stylu operatorskiego
 • barwa, korekcja barwna
 • przygotowanie do LUT, DCP, DI
Praktyka
 • konstrukcja i charakter światła
 • technika oświetleniowa: LED, HMI, Tungsten – pełna oferta rynku profesjonalnego
 • technologia światła filmowego w studiu, we wnętrzu naturalnym, w plenerze
 • efekty oświetleniowe (dzień, noc) w studiu, dekoracji, we wnętrzu naturalnym, w plenerze
 • światło w nocy przy użyciu dużych jednostek oświetleniowych
 • efekt deszczu i burzy, mgły, śniegu, sceny kaskaderskie, SFX na planie
 • technika kamerowa ARRI ALEXA,   SONY Venice, RED, Canon EOS Cinema, Blackmagic URSA, Pocket,
 • technika grip: Easyrig, gimbal Ronin, Steadicam, dolly, kran remote
 • zagadnienia współczesnej prewizualizacji
 • zaawansowane testy operatorskie  z użyciem współczesnych tablic kontrolnych do kinematografii cyfrowej
 • indywidualna praca z kamerą, szwenkowanie
 • podstawy greenscreen, kluczowania, VFX on-set supervising
 • zdjęcia pojazdów w ruchu, rigowanie, auto w studio
 • zajęcia na planie filmowym i w studiu
 • realizacja własnego ćwiczenia operatorskiego

Warsztaty:

Światło w plenerze

Światło we wnętrzu naturalnym

Światło w dekoracji w studio

Green screen i miniatury

Noc w plenerze

Moc w studio i we wnętrzu

Efekt zmierzchu i nocy w dzień

Szwenkowanie

Grip, dolly, kran, technocrane

Color grading

 

Arri Workshop – realizacja AMA TV

Fisher Dolly – wywiad Camerimage AMA TV

warunki rekrutacji
Rekrutacja

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na Podyplomowy Kierunek Operatorski  jest odbycie rozmowy rekrutacyjnej i wcześniejsze przesłanie dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły filmowej, artystycznej, fotograficznej lub plastycznej oraz prac filmowych, określających predyspozycje kandydata. Absolwenci AMA są zwolnieni z egzaminów wstępnych.

Termin rozmowy rekrutacyjnej ustalany jest  indywidualnie. Rozmowa odbywa się w siedzibie AMA. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest odbycie rozmowy online.

CV, dokumenty i prace proszę nadsyłać na adres e-mail: rekrutacja@akademiamultiart.pl

Informator zapisowy
 • Zapisy: od 01.01.2022
 • Rekrutacja: od 15.01.2022 -11.03.2022
 • Termin:11.03.2022 – 12.06.2022
 • Opłata egzaminacyjna:  (nie dotyczy absolwentów AMA)  50 pln
 • Wpisowe: (nie dotyczy absolwentów AMA)  1000 pln
 • Czesne:  6000 pln
  Płatne za cały kurs z góry do 11 marca
  lub w 4 miesięcznych ratach płatnych do 11 marzec i 5 dnia każdego następnego miesiąca
  marzec – czerwiec 1800 pln
zacznij z ama

Nakręć się na film Ucz się od najlepszych